منوی اصلی سایت

منوی موضوعات سایت

آموزش کاردرمانی ذهنی در منزل

آموزش کاردرمانی ذهنی در منزل

کاردرمانی ذهنی در منزل یکی از فعالیت های مهم و اساسی در حوزه‌ی توانبخشی به حساب می آید. یکی از فواید مهم کاردرمانی در منزل این است که،  فرد در فعالیت های روزانه‌ای که می تواند انجام دهد به سطحی از راحتی در انجام آن برسد. و در زندگی خود و امور روزانه نقش بیشتر و بهتری ایفا کند.

با استفاده از کاردرمانی ذهنی و کاردرمانی در منزل افرادی که به بیماری های مانند بیماری های جسمی و روانی، بیماری های مخصوص سالمندان و کسانی که دچار اختلالات رشدی هستند، می تواند فعالیت های روزانه‌ی خود را بدون کمک اطرافیان یا با کمک آنها به درستی انجام دهند، و این کار با استفاده از برنامه های هدفمند امکان پذیر است.

کاردرمانی ذهنی در منزل بدون نیاز به خروج از منزل

کاردرمانی در منزل بدون نیاز به خروج از منزل از جمله خدماتی است، که کلینیک های گفتاردرمانی و کاردرمانی به بیماران خود  خود ارائه می دهند. کلینیک کار درمانی و گفتار درمانی جوانه ارومیه برای رفاه هرچه بیشتر بیماران خود، با استفاده از بهترین روش های کاردرمانی و به وسیله افراد متخصص در این زمینه، خدمات کاردرمانی در منزل را ارائه می دهد.

تمرینات کاردمانی در منزل

تمرینات کاردمانی در منزل

نقش کاردرمانی ذهنی در منزل در کودکان مبتلا به فلج مغزی

فلج مغزی می تواند یکی از مهم‌ترین علت های ابتلا به ناتوانی های جسمی در کودکان و بروز مشکلات زیاد، کاهش توانایی آنها در انجام کار و امور روزانه و در نتیجه‌ی آن کاهش استقلال فرد شود.

کاردرمانی ذهنی در منزل چه به صورت مستقل و یا در ترکیب با دیگر روش‌های سودمند کاردرمانی می‌تواند توانایی های فرد را در انجام کارهای روزانه افزایش دهد و سطح استقلال و اتکای به خود در کودک مبتلا به فلج مغزی را بسیار بالا ببرد.

توانایی روانشناختی کودکان مبتلا به فلج مغزی با توجه به نقش این پدیده در عملکرد روزانه و تحصیل، از این نظر که می‌تواند دارای تأثیرات فراوانی بر فرد مبتلا داشته باشد، از دیگر مسائل مهم است و همین امر متخصصان عرصه روانشناسی و توانبخشی را وا داشته که به دنبال راهکار و روش‌هایی برای مقابله با این مشکلات باشند.

تاثیر کاردرمانی ذهنی در کاهش عوارض ناشی از سکته مغزی در بزرگسالان

با استفاده از کاردرمانی در منزل و از راه تمرینات اختصاصی برای هر بیمار در منزل، پیشرفت زیادی در موارد زیر می‌تواند به دست بیاید.

  •  کم کردن میزان معلولیت
  •  افزایش سطح استقلال
  •  تأثیر بر روی مفاصل و تاندون ماهیچه‌ها
  •  حفظ دامنه حرکتی مفاصل
  •  کم کردن سفتی ماهیچه‌های بدن
کاردرمانی در منزل

کاردرمانی در منزل

در ابتدای شروع به کاردرمانی در منزل ممکن است بیمار با شرایط جدید و آموزش‌ها و تمرینات بکار گرفته توسط کار درمانگر و افراد متخصص احساس سختی و دشواری داشته باشد. اما با کمک و راهنمایی های کار درمانگر به مرور بیمار با شرایط جدید بیشتر آشنا خواهد شد و با مشاهده پیشرفت، به زندگی امیدوارتر و با انگیزه تر خواهد شد. پس لازم است این موارد از طرف کار درمانگر به بیمار و به خانواده ان اطلاع داده شود.

کاردرمانی در منزل در کودکان مبتلا به تاخیر رشد

یک کودک با افزایش سن، رشد و تکامل را تجربه می‌کند. مراحل رشد، مهارت‌های حرکتی درشت و ظریف را در بر می‌گیرد. مهارت‌های حرکتی درشت شامل غلت زدن، حرکت به صورت سینه خیز، نشستن، کنترل سرو گردن، حرکت و قرار گرفتن به صورت چهار دست و پا، دو زانو شدن، ایستادن و راه رفتن و مهارت‌های حرکتی ظریف شامل گرفتن و کنترل اشیا و رها کردن آن‌ها است.

این مهارت‌ها را کودک به تدریج با افزایش سن می‌آموزد ولی نکته مهم این است که کودکان مبتلا به اختلال تأخیر در رشد و کسب مهارت‌های حرکتی، چه از نظر زمان کسب این دو مهارت و چه کیفیت انجام آن مانند کودکان هم سن خود نیستند و یک یا چند حیطه از این مهارت‌ها را با تأخیر کسب می‌کنند.

مرکز توانبخشی جوانه متعهد به ارائه کاردرمانی توسط افراد متخصص

افراد مبتلا در هر نقطه از ارومیه می‌توانند از خدمات قابل اختصاصی مرکز توانبخشی جوانه که شامل کاردرمانی در منزل، ویزیت در منزل و گفتار درمانی در منزل است، بهره ببرند. شما می‌توانید بدون نیاز به مراجعه به کلینیک‌های توانبخشی و در محل زندگی  خود، توسط افراد باتجربه و متخصص در این زمینه درمان شوید.

مزایای کاردرمانی و گفتاردرمانی در منزل

  1. بهره‌گیری از خدمات تخصصی در منزل و با سطح راحتی زیاد
  2. کاهش هزینه‌های رفت و آمد 
  3. حفظ زمان با ارزش برای بیمار و خانواده
  4. احتیاج نداشتن به افراد و وسایل خاص برای حمل بیمار
  5. حفظ حریم شخصی و فردی بیمار 
08 اکتبر 2019
فرهاد پاریاو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *