منوی اصلی سایت

منوی موضوعات سایت

انواع کم شنوایی (کم شنوایی عصبی،آمیخته، انتقالی)

انواع کم شنوایی (کم شنوایی عصبی،آمیخته، انتقالی)

کم شنوایی یا از دست دادن شنوایی یکی از مشکلاتی است که ممکن است همه ی ما دچار آن شویم و زندگی ما تحت تاثیر این امر قرار بگیرد. اگر شما یا یکی از عزیزانتان مشکل کم شنوایی دارید یا به تازگی مشکل کم شنوایی شما تشخیص داده شده، بدون شک سوالاتی دارید. در این مقاله سعی کرده ایم که کم شنوایی و  انواع کم شنوایی را برای شما بیان کنیم.

علایم کم شنوایی

به منظور تعیین نوع و شدت کم شنوایی و انجام توصیه های مناسب برای هر بیمار، بایستی ارزیابی جامع شنوایی انجام شود. که شامل ادیومتری (نوار گوش)، ادیومتری گفتاری و همچنین آزمون گوش میانی است. اگر علایم سرگیجه و عدم تعادل وجود داشته باشد، آزمون تعادل به نام الکترونیستاگموگرافی نیز ممکن است لازم باشد. در برخی از بیماران که علائم وزوز گوش دارند ارزیابی کامل وزوز گوش انجام می شود. در نهایت بر اساس نتایج آزمون های بالینی شنوایی، سمعک و دیگر دستگاه های کمک شنوایی مناسب برای درمان انواع اختلالات شنیداری تجویز می شود و یا روندهای توانبخشی شنیداری یا تعادل برای آن بیمار آغاز می‌شود. در ادامه مقاله به توضیحی درباره انواع کم شنوایی و بیماری هایی در این زمینه خواهیم پرداخت.

کم شنوایی به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد و به صورت کلی به سه دسته کم شنوایی عصبی، انتقالی و آمیخته تقسیم می شود. نوع آن را بر اساس ناحیه‌ای از سیستم شنوایی که آسیب دیده است مشخص می‌کنند. برخی از کم شنوایی‌ها با دارو درمانی و برخی دیگر به وسیله وسایل کمک شنوایی (مانند سمعک) و برخی دیگر با عمل جراحی قابل درمان هستند.

با مشاهده ی ویدئو زیر با قسمت‌های مختلف گوش‌ و سیستم شنوایی طبیعی آشنا خواهید شد و درک بهتری از سیستم شنوایی انسان خواهید داشت.

انتقالی

گوش انسان از سه بخش گوش داخلی، گوش میانی و گوش خارجی ساخته شده است. کم شنوایی انتقالی نوعی از کم شنوایی است که در آن صدا از گوش خارجی و میانی به خوبی عبور نمی‌کند تا به گوش داخلی برسد. در این حالت فرد صداهای ضعیف را خوب نمی‌شنود و صداهای بلند را واضح درک نمی‌کند. کم شنوایی انتقالی معمولا با دارو درمانی یا جراحی درمان می‌شود.

علل کم شنوایی انتقالی:

 • جمع شدن مایع در گوش میانی بر اثر سرما خوردگی یا حساسیت (آلرژی)
 • عفونت گوش میانی
 • عملکرد ضعیف شیپور استاش (لوله‌ای باریک که گوش میانی را به حلق وصل می‌کند. کار این لوله برقراری تعادل فشار هوا بین گوش میانی و حلق است. در مواردی که این لوله مسدود می‌شود هم گوش حالت کیپ شدگی پیدا میکند و هم سریع‌تر دچار عفونت می‌شود).
 • پارگی پرده گوش
 • تومورهای خوش‌خیم (تومورها می‌توانند سرطانی نباشند اما راه گوش خارجی و میانی را ببندند).
 • جمع شدن سرومن (واکس گوش) در مسیر گوش خارجی که به پرده گوش منتهی می‌شود.(آنچه که به اشتباه چرک گوش می‌گویند) یکی از رایج‌ترین دلایل این عارضه استفاده از گوش پاک کن است).
 • عفونت و التهاب کانال گوش
 • گیر کردن شئ در گوش خارجی (برای کودکان زیاد اتفاق می‌افتد).
 • ناهنجاری‌ های مادرزادی که گوش خارجی یا گوش میانی را درگیر می‌کنند.

حسی عصبی

کم شنوایی عصبی به دلیل آسیب به گوش داخلی یا مسیر عصبی از گوش تا مغز ایجاد می‌شود. هر نوع بیماری یا آسیب به این قسمت از سیستم شنوایی می‌تواند درجاتی از کم شنوایی را به بوجود بیاورد. در این حالت شخص ممکن است صداهای ضعیف را نشنود یا حتی صداهای بلندتر بدتر از صداهای ضعیف شنیده شوند. در برخی موارد هم تنها در شنیدن برخی صداهای خاص مشکل بیشتری دارند.

علل کم شنوایی حسی – عصبی

 • انواع بیماری‌هایی که منشا ویروسی یا موارد دیگر را دارند.
 • داروهایی که برای سیستم شنوایی سمی هستند و عوارض سوء ایجاد می‌کنند.
 • پیری و افزایش سن.
 • زمینه ارثی و ژنتیکی. (سابقه کم شنوایی بین افراد خانواده)
 • ضربه به سر که به نوعی سیستم شنوایی را درگیر کند.
 • قرار گرفتن در معرض صداهای بلند به مدت طولانی.
 • مشکلات ساختاری گوش درونی یا تومور‌های عصبی

درمان در کم شنوایی عصبی بسته به منشا و عارضه ایجاد کننده متفاوت است. در برخی موارد می‌توان با دارو درمانی عملکرد شنوایی را تصحیح کرد. در برخی موارد جراحی بهترین گزینه درمان است. برخی حالت‌ها را با سمعک می‌توان برطرف کرد و در خط نهایی درمان، جراحی کاشت حلزون جدیدترین امکانی است که برای برای بازگردانی شنوایی فرد وجود دارد.

آمیخته 

حالتی است که همزمان کم شنوایی انتقالی و حسی – عصبی با هم اتفاق می‌افتند. آسیب ممکن است به هر قسمتی از سیستم شنوایی (گوش خارجی، میانی، داخلی یا مسیر عصبی شنوایی) وارد شود.

دلایل کم شنوایی آمیخته 

هر یک از دلایلی که در دو حالت قبل ذکر شد می‌تواند منجر به آسیب کم شنوایی آمیخته شود. برای مثال اگر فرذی به مدت طولانی در معرض صداهای بلند قرار بگیرد و همزمان دچار عفونت گوش میانی شود، کم شنوایی این فرد از نوع آمیخته است. معمولا در این حالت شنوایی و کیفیت صدا بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

13 اکتبر 2019
فرهاد پاریاو
2
 1. علیرضا گفت:

  ممنون از مطالب آموزنده تون

 2. نگار گفت:

  امیدوارم کسی به کم شنوایی دچار نشه. ممنون از مطلب مفیدتان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *