منوی اصلی سایت

منوی موضوعات سایت

گفتار درمانی کودکان

گفتار درمانی کودکان

گفتار درمانی کودکان یکی از رشته‌ های علوم توان بخشی است. در گفتار درمانی کودکان به شناخت آسیب‌های گفتاری و زبانی‌ کودکان پرداخته خواهد شد. درمانگر یا گفتاردرمانگر کسی است که وظیفه بررسی، تشخیص و درمان هر نوع اختلال کودک در زمینه های ارتباط، درک، صوت و حتی بلع است.

در این نوشته به بررسی گفتار درمانی کودکان خواهیم پرداخت تا در صورتیکه کودک شما با مشکلاتی مانند تلفظ در کلمات یا مشکلات زبانی، ارتباطی و مهارت‌ های زبانی دچار است آن را تشخیص دهید و به یک کلینیک گفتار درمانی مراجعه کنید.

گفتار درمانی چیست؟

گفتار درمانی یکی از رشته های توانبخشی است. که به ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات گفتار و زبان و همچنین به انوع اختلالات ارتباطی و بلع می پردازد. متأسفانه به علت اینکه از این واژه به درستی در جامعه ما استفاده نمی شود در بسیاری از مواقع مردم به اشتباه گفتار درمانی را معادل روانشناسی یا روان درمانی می پندارند.

 

"<yoastmark

در حالی که گفتار درمانی یک حیطه کاملاً جدا در درمان و توانبخشی است. معادل اصلی این واژه در زبان فارسی آسیب شناسی گفتار و زبان است. که معادل لاتین آن Speech and Language Pathology  است. البته برای فهم آسان تر عموم از اصطلاحات Speech and Language Therapy (درمانگر گفتار و زبان) و یا Speech Therapy (گفتار درمانی) بیشتر استفاده می شود.

گفتار درمانی کودکان چیست؟

مشکلاتی مانند تلفظ اشتباه حروف یا واژگان، کم بودن دایره واژگان، لکنت زبان، مکث طولانی در هنگام صحبت کردن، مشکل در برقراری ارتباط با دیگران می تواند نشانه های مهمی از اختلال گفتار باشد. در صورتیکه کودک دچار مشکل در گفتار شود این امر باعث می شود که کود در ارتباط با دیگران به مشکل برخورد کند و دچار کمبود اعتماد به نفس شود. بنابرای توصیه می شود که به یک گفتار درمانگر کودکان مراجعه شود تا این مشکل برطرف گردد.

بدون شک شما با کودکانی برخورد کرده اید که در گفتار خود دچار مشکل هستند و نمی توانند کلمات و جمله های خود را به صورت روان بیان کنند. این مشکل به صورت شکسته بیان شدن کلمات و هجاهایی صوتی توسط کودک می باشد و کودک نمی تواند واضح و شفاف سخن بگوید. خدمات گفتار درمانی برای کودکان باعث می شود که توانایی‌ های کودک  در درک و استفاده از زبان بهبود یابد.

درمانگر برای حل این مشکل از دو روش زیر استفاده می کند:

 1. تمریناتی که بروی دهان جهت تولید صدا و ساخت کلمات و جملات انجام می گیرد.
 2. استفاده از تصاویر و کمک گرفتن از سیستم های کامپیوتری و موبایل برای بهبود توانایی درک و بیان گفتار کودک

 

گفتار درمانگر در حال گفتار درمانی کودک

گفتار درمانگر در حال گفتار درمانی کودک

حیطه ی کار درمانگر

به هر حال آنچه اهمیت دارد، درک درست از کار گفتار درمانگر و آگاهی از حیطه کار اوست. گفتار درمانگران در دانشگاه های سراسری علوم پزشکی در سطح کشور تربیت می شوند.

در حال حاضر در کشور ما هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو پذیرش می کنند. بر اساس قانون هر دانش آموخته ای در هر یک از این سه مقطع که شرایط قانونی برای کار بالینی را داشته باشد مجاز به فعالیت در بخش خصوصی و دولتی است.

لازم است مراجعین به گفتار درمانی کودکان از گفتار درمانگر بودن پذیرنده مطمئن باشند. به دلیل اینکه برخی از افراد سودجو از رشته های دیگر به صورت غیر قانونی و بدون اینکه صلاحیت و دانش کار بالینی را داشته باشند و تنها با اهداف مالی اقدام به جعل هویت گفتار درمانگران می کنند و به کار بالینی می پردازند.

 

گفتار درمانی کودک توسط درمانگر

گفتار درمانی کودک توسط درمانگر

به کرات دیده شده که به دلیل نبود مهارت و دانش لازم در این جاعلان، آسیب های جبران ناپذیری به مراجعان وارد شده است. از این رو از مراجعه به درمانگاه هایی که دارای پروانه فعالیت رسمی از نظام پزشکی شهرستان نیستند پرهیز کنید.

شما در صورت مشاهده هر گونه تخطی از قانون می توانید به معاونت درمان یا نظام پزشکی شهرستان محل زندگی مراجعه نمایید و موضوع را مطرح کنید. یادتان باشد که گفتار درمانگران دارای مهر و شماره نظام پزشکی رسمی هستند.

علایم و نشانه های نیاز به گفتار درمانی کودکان

 • دیگران به سختی صحبت های کودک را می فهمند و در درک آن دچار مشکل می شوند.
 • هنگام صحبت کردن گویی کودک با کلمات مبارزه می کند.
 • هنگام حرف زدن دچار لکنت و تکرار کلمات و همچنین در تلفظ آنها دچار اشتباه می شود.
 • کودک در ارتباط با دیگران و یادگرفتن بازی دچار مشکل می شود.
 • کودکانی که نقص پزشکی همچون اوتیسم و یا اختلال شنوایی دارند.

وظایف گفتار درمانگران

ارزیابی و تشخیص اختلالات گفتار، زبان، بلع و اختلالات ارتباطی- شناختی با استفاده از وسایل تخصصی به منظور تعیین نوع و شدت اختلال درمان اختلالات مرتبط در تمامی سنین (از نوزادی تا بزرگسالی). از آنجایی که هر فردی با سایر افراد کاملا فرق دارد لذا برنامه های درمانی برای هر مراجع نیز باید کاملا مخصوص خودش باشد.

درمان بر اساس ماهیت اختلال و نیاز مراجع هم می تواند به صورت انفرادی و هم به صورت گروهی انتخاب شود. گفتار درمانگران همیشه جزوی از گروه درمانی هستند که متاسفانه در نظام سلامت کشور ما بهایی برای کار گروهی گذاشته نمی شود. گروه درمانی در اختلالات مرتبط شامل پزشک، روانشناس، شنوایی شناس، معلم، مددکار اجتماعی و مشاور توانبخشی است.

بیشتر بدانید : معرفی توانبخشی و جایگاه آن در نظام سلامت

گفتار درمانگران را کجا می توانید پیدا کنید؟

 • مدارس خصوصی و دولتی
 • بیمارستانها
 • مراکز توانبخشی
 • دانشگاه ها
 • دفاتر کار خصوصی

فضای کار گفتار درمانی کودکان

در تصاویر زیر میتوانید چند نمونه از دفاتر کار گفتار درمانگران را ببینید.

 

04 ژانویه 2018
فرهاد پاریاو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *