منوی اصلی سایت

منوی موضوعات سایت

رشد صداها در کودکان

رشد صداها در کودکان

در مقاله رشد صداها در کودکان قصد داریم تا نگرانی شما را در مورد نگفتن بعضی از صداها توسط کودک در سنین مختلف را برطرف سازیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

رشد انواع صدا در کودک

یکی از بیشترین سوالاتی که در کلینیک با آن مواجه هستم، سوال در رابطه با رشد انواع صداها در دوران رشد است. بسیاری از والدین با این نگرانی مراجعه می‌کنند که کودکشان ۵-۶ سال است و هنوز برخی از صداها را نمی‌تواند بگوید.

جای تعجب نیست و نگرانی‌های والدین کاملا به جاست. باید گفت که تاخیر یا عدم رشد برخی از صداها در کودکان یکی از شایع‌ترین اختلالات گفتاری است. صداهایی همچون /ر/، /چ/، /ج/، /س/ و … .

 

جدول رشد صداها در کودکان بر اساس سن

من در جدول زیر خلاصه‌ای از رشد صداها را برای شما آورده‌ ام. اگر کودک شما در تولید برخی صداها ناتوان است ابتدا بر اساس جدول زیر ببینید که آیا فرزندتان هنوز زمان کافی برای یادگیری آن صدا را دارد یا خیر.

 

رشد صداها در کودکان

 

در صورتیکه سن کودک از سن طبیعی فراگیری آن صدا گذشته باشد و هنوز توانایی تولید آن را نداشته باشد بهتر است به گفتاردرمانی مراجعه کنید تا ارزیابی تخصصی از روند رشد گفتار فرزندتان به عمل آید.

 

بیشتر بدانید: چرا برخی از کودکان دیر حرف می زنند؟

 

رشد صدا در دو سالگی

/ب/   /د/   /ه/   /م/   /ن/  /پ/


رشد صدا در سه سالگی

/ف/  /گ/  /ک/  /ت/  /و/


رشد صدا در چهار سالگی

/ق/


رشد صدا در پنج سالگی

/ج/  /چ/  /ی/  /ل/  /س/  /ش/  /خ/


رشد صدا در شش سالگی

/ر/


هفت سالگی

/ز/  /ژ/


 

تذکر در رابطه با رشد انواع صدا در کودکان

لازم است که بدانید تنها به اطلاعات این جدول اکتفا نکنید زیرا اعداد و صداهایی که می‌ بینید به صورت تقریبی‌ هستند و رشد صداها در کودکان و در هر کودکی رشد خاص خود را دارد. از این رو هیچگاه مقایسه این جدول با گفتار کودکتان جای ارزیابی تخصصی را نمی‌گیرد.

برخی از اختلالات گفتاری را می‌توان از اوایل دوران کودکی تشخیص داد و به موقع درمان کرد. پس هرگز درمان گفتاری را در صورتیکه شک دارید به تعویق نیندازید.

30 اکتبر 2018
فرهاد پاریاو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *