منوی اصلی سایت

منوی موضوعات سایت

چه کسانی به گفتار درمانی احتیاج دارند؟

چه کسانی به گفتار درمانی احتیاج دارند؟

در این مقاله (چه کسانی به گفتار درمانی احتیاج دارند؟) قصد داریم تا رایج ترین مشکلات گفتار و زبان را بررسی کرده و در صورت مشاهده این مشکلات شما به گفتار درمانی نیاز دارید. تا انتهای این مطلب با ما باشید.

 

۱. نوزادانی که دارای مشکلات تغذیه هستند:

برخی از کودکان زودرس دارای مشکلاتی در بلع و تغذیه هستند. چرا که یا قدرت مکیدنشان کم است یا الگوهای مکیدن ابتدایی و نارس دارند. این کودکان را می توان با استفاده از تمرینات دهانی و تحریکات حسی  ویژه ای درمان کرد.

 

۲. کودکانی که دارای تاخیر در رشد گفتار و زبان هستند:

در روند رشد به دلایلی که اغلب مشخص هستند (ناتوانی در یادگیری، اختلالات طیف اتیسم، کم شنوایی و …) کودکان دچار تاخیر در رشد گفتار و زبان می شوند.

بارزترین ویژگی این کودکان توانایی های زبانی کمتر و ضعیف تر در مقایسه با هم سن و سال های خود است. البته باید توجه داشت که الگوی رشد گفتار و زبان در این کودکان طبیعی است و مشکل اصلی تنها تأخیر در رشد است.

 

۳. کودکان ۴-۷ ساله که در تلفظ صداهای گفتار مشکل دارند:

به گونه ای که وضوح گفتار کم می شود و دیگران به سختی متوجه صحبت های این کودکان می شوند. لازم به ذکر است که خانواده های این کودکان نباید ملاک وضوح گفتار کودک را خودشان قرار بدهند. بلکه ملاک شخصی است که تا حالا گفتار کودک را نشنیده باشد. زیرا خانواده ها به گفتار کودک عادت کرده اند و به راحتی می فهمند او چه می گوید.

 

۴. کودکانی که دارای اختلالات شناختی٬ ارتباطی و اجتماعی یا دچار تاخیر در رشد بازی هستند:

برخی از کودکان منزوی اند و از لحاظ برقراری ارتباط با هم سن و سالان خود یا بزرگسالان دچار مشکل هستند. این مشکلات اگر منشأ روانی نداشته باشند گفتار درمانگران می توانند این کودکان را درمان کنند.

 

۵. کودکانی که دارای اتیسم٬ بیش فعالی و سایر اختلالات عصبی-رشدی هستند.

بیشتر بدانید: با گفتار درمانی بهتر آشنا شوید

۶. کودکانی که در پردازش زبان مشکل دارند و در یادگیری هایی که منشأ زبانی دارند دچار اختلال هستند:

این موارد شامل اختلال در خواندن و نوشتن و حساب و ریاضی هستند. که اغلب خود را در سال های اولیه مدرسه با ضعف در عملکرد تحصیلی نشان می دهند.

عملکرد تحصیلی پایین می تواند دلایل زیادی داشته باشد که گفتار درمان گر با کمک تیم درمانی نقش بسزایی در درمان این گونه موارد دارد.

 

۷. کودکان یا بزرگسالانی که لکنت می کنند:

لکنت یکی دیگر از مشکلات گفتار و زبان است که می تواند دلایل متعددی داشته باشد (رشدی، عصب زاد، روان زاد و…). لکنت در کودکان در اکثر موارد رشدی است. یعنی در سال های اولیه زندگی (۳-۴) بیشتر خود را نشان می دهد.

اما در بزرگسالان به دلایل آسیب به مغز یا ضربات روحی و روانی شدید  ایجاد می شود. یا می تواند یکی از نشانه های همراه با برخی بیماری های روانی باشد.

 

۸. افرادی که در صدایشان دچار مشکل هستند:

در برخی موارد کودکان نوجوانان و یا بزرگسالانی به دنبال عمل جراحی حنجره و یا هر نوع جراحی دیگر در ناحیه سر و گردن، استفاده بیش از حد از صدا (مانند معلم ها، خواننده ها، مداحان و یا ورزشکاران) دچار مشکلاتی در کیفیت صوتی می شوند. گفتار درمانگران با ارائه توصیه ها و نیز تمرینات و مانورهای درمانی می توانند در رفع این مشکلات تا حد بسیار زیادی کمک کنند.

 

۹.مشکل بلع و تغزیه در بزرگسالان:

بزرگسالانی که به دنبال آسیب به مغز و یا اعصاب مرکزی (به دلیل تصادف، ضربه مکانیکی به سر، سکته مغزی و جراحی های سیستم عصبی مرکزی) دچار مشکلاتی در بلع و تغذیه (گفتار و زیان) می شوند. این افراد به میزان بسیار بالایی در معرض خفگی و انواع عفونت های دستگاه تنفسی (ریه ها) و خطرات کم آبی و سوء تغذیه قرار می گیرند.

 

۱۰. کودکان یا بزرگسالانی که دارای کم شنوایی هستند و یا کاشت حلزون شده اند.

 

۱۱. بزرگسالانی که به دنبال جراحت وارده به مغز (سکته و سایر عوامل)٬ گفتار خود را از دست می دهند و یا در فهم گفتار دیگران مشکل دارند.

 

۱۲.  افرادی که می خواهند لهجه صحبت کردنشان را تغییر دهند.

 

05 ژانویه 2018
فرهاد پاریاو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *