منوی اصلی سایت

منوی موضوعات سایت

کاردرمانی در یک نگاه

کاردرمانی در یک نگاه

در این مقاله (کاردرمانی در یک نگاه) قصد درایم تا شما را با واژه کاردرمانی بهتر آشنا کنیم. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

 

کاردرمانی چیست؟

کاردرمانی استفاده از فعالیت های هدفمند به منظور ایجاد حداکثر استقلال، جلوگیری از ناتوانی و حفظ سلامتی برای افرادی است که در اثر آسیب یا بیماری دچار محدودیت یا اختلال عملکردی روانی، اجتماعی، رشدی یا اختلالات یادگیری، فقر و تفاوت های فرهنگی یا روند سالخوردگی شده اند.

این کار شامل، ارزیابی، درمان و مشاوره است. ارائه خدمات ویژه کاردرمانی آموزش مهارت های روزمره زندگی، ایجاد و توسعه مهارتهای درکی و حرکتی و عملکرد یکپارچه حسی، توسعه مهارتهای بازی و پیش حرفهای و توانایی‌های اوقات فراغت، به کار بردن وسایل کمکی و ارتزها و پروتزها، انتخاب وسایل نظافتی، استفاده از وسایل کمکی که به طور ویژه به منظور افزایش عملکرد طرح شده است.

توصیف و تفسیر آزمونهای مربوطه مثل ارزیابی قدرت عضلانی، ارزیابی دامنه حرکتی و نیز تطبیق محیط برای فرد مبتلا به معلولیت می باشد. این خدمات به به طور فردی، گروهی و یا در سیستم های اجتماعی ارائه می‌گردد.

 

تاریخچه کاردرمانی

انسان ها از هزاران سال پیش به تأثیر بازی، ورزش ،کار، موسیقی و هنر در کاهش مشکلات فیزیکی و روانی اذعان داشتند. کاردرمانی نیز به عنوان یکی از مشاغل پزشکی و عضو تیم درمانی، به فعالیت هدفمند ارزش نهاده و از آن به عنوان یک ابزار درمان استفاده می کند.
در طی قرون  ۱۸ و ۱۹  کاردرمانی برای بیماران با مشکلات روانی مطرح و مورد توجه قرار گرفت. پینل نیز اولین بیمارستان روانی را که در آن ورزش و تمرین های جسمی و کارهای دستی و هنری برای درمان استفاده می گردید، تاسیس کرد.

به تدریج وی در زمینه اختلالات روانی پیشرفت یافت و در سال ۱۷۸۰ جنبه درمانی کار برای معلولین جسمی نیز مورد توجه قرار گرفت.

کاردرمانی علم و هنر هدایت فرد به سوی مشارکت در فعالیت‌های انتخاب و تعیین شده، نیل به هدفهای کلی مطرح شده در ذیل می باشد:

  1. بازگشت، بهبود و یا تقویت عملکرد

  2. تسهیل یادگیری مهارت ها و فعالیت های ضروری جهت انطباق و یا درامدزایی فرد

  3. حذف یاد تصویری آسیب های موجود

  4. ارتقا و حفظ سلامتی

11 ژانویه 2018
فرهاد پاریاو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *