منوی اصلی سایت

منوی موضوعات سایت

گفتار چیست؟ تفاوت بین گفتار و زبان

گفتار چیست؟ تفاوت بین گفتار و زبان

گفتار یا تکلم کی از روش های ارتباط میان انسان ها است که به وسیله دهان و با ایجاد صدا بوجود می آید. اعضایی که در فرآیند تولید صدا و گفتار که یکی از مهم ترین شیوه های ارتباط میان انسان هاست نقش اساسی دارند عبارتند از: زبان کوچک و بزرگ، حنجره، بینی و دندان

گفتار چیست؟

گفتار به معنای چگونگی گفتن صدا‌ها و کلمات است. گفتار بیشتر به حرکات اندام‌ های گفتاری (شش‌ها، لوله‌ های تنفسی، حنجره، زبان، نرم‌ کام و سخت‌ کام، لب‌ ها و دندان‌ ها) مربوط است.

گفتار شامل موارد زیر است که به آنها اشاره شده است:

تولید (تلفظ صدا‌ها)

نحوه تولید صدا ها با استفاده از لب، زبان و دهان را تولید می‌گویند. مثال: برای گفتن کلمه “کتاب” ما باید بتوانیم صدای “ک” را به درستی تلفظ کنیم تا این کلمه به “تتاب” یا هر کلمه دیگری تبدیل نشود.

گفتار

صدا (صوت)

به معنای استفاده از هوای داخل شش‌ ها و تار های صوتی حنجره به منظور تولید صدا است. صدای انسان دارای کیفیت‌ های متنوعی است.

می‌تواند بلند یا آهسته باشد، می‌تواند زیر یا بم باشد. صدای زیر مانند صدای خانم‌ ها و صدای بم مانند صدای آقایان. صدا می‌تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی دچار آسیب شود. همچنین جنبه روانی و اجتماعی صدا بسیار مهم است.

روانی یا ریتم

ریتم گفتار را روانی آن می‌گویند. هیچ کس ۱۰۰ درصد روان نیست. چرا که گفتار فعالیت پیچیده‌ ای است و نیاز به هماهنگی و دقت بسیار بالایی در مغز دارد.

به همین دلیل اکثر اوقات افراد هنگام صحبت کردن تپق (مکث، تکرار یا قفل می‌کنند یا صداها را می‌کشند) می‌زنند. در افراد عادی تپق زدن امری طبیعی است، اما اگر میزان آن افزایش یابد می‌تواند نشانه نوعی اختلال، به نام لکنت باشد.

زبان چیست؟

زبان یک سیستم ذهنی شامل کلمات و قواعد استفاده از آنها است که به منظور برقراری ارتباط با دیگران شکل می‌گیرد.

زبان

 

زبان شامل موارد زیر است.

  • معنی کلمات. برخی کلمات دارای چندین معنی متفاوت هستند.
  • نحوه ساختن کلمات جدید. از یک کلمه کلمات مختلفی را تولید می‌کنیم مانند دوست، دوستی، دوستانه که هر یک با دیگری فرق دارد.
  • نجوه قرار دادن کلمات کنار هم و ساختن جمله‌ ها. برای مثال در زبان فارسی می‌گوییم “ماهی در آب زندگی می‌کند” سایر اشکال دیگر این جمله غلط هستند. مانند “زندگی آب در ماهی می‌کند”.
  • ما در مواقع و موقعیت‌ های مختلف اجتماعی نحوه استفاده از زبان را تغییر می‌ دهیم. مانند زمانیکه مودبانه از یکی درخواست می‌ کنیم یا اینکه به صورت آمرانه به یکی دستور می‌ دهیم یا موقع عصبانیت از کلمات مستقیم‌، رک‌ و خشن‌ تر استفاده می‌ کنیم.

اختلالات گفتار و زبان

هر فردی می‌تواند یا در گفتار یا در زبان و یا در هر دو آنها دچار مشکل شود. مشکل در درک گفتار دیگران نوعی اختلال در زبان درکی است. مشکل در به اشتراک گذاشتن افکار و احساسات نوعی اختلال در زبان بیانی است. ممکن است در فردی هر دو این نوع اختلالات با هم رخ دهند.

پیشنهاد مطالعه این مقاله: گفتار درمانی کودکان

هنگامی که در گفتن کلمات و صدا ها مشکل وجود داشته باشد می‌تواند نشانگر نوعی اختلال در گفتار باشد. لکنت زبان یا همان تکرار بعضی کلمات یا مکث کردن در بیان بعضی واج ها یک اختلال گفتار به حساب می آید که شخص مذکور باید به کلینیک گفتار درمانی مراجعه کند و توسط یک گفتار درمانگر معالجه شود.

حال بر اساس موارد گفته شده می‌توانید تشخیص دهید که هر کدام از افراد زیر دارای چه نوع اختلالی هستند؟

  1. آرش چهار سال دارد. خیلی سخت می‌ توان فهمید که چه می‌ گوید. او خیلی آرام حرف می‌ زند و صداها و کلماتش واضح نیستند.
  2. زهرا دبیرستانی است. از کودکی مشکل یادگیری داشته است و همیشه برای انجام تکالیفش (خواندن، نوشتن و…) به زمان زیادی احتیاج دارد.
  3. مریم چند ماه قبل دچار سکته مغزی شد. الان فقط می‌ تواند یک یا دو کلمه در هر نفس حرف بزند. او نمی‌ تواند به همسرش بگویید که چه می‌ خواهد یا به چه چیزی احتیاج دارد. او همچنین نمی‌ تواند دستورات ساده را پیگیری کند.
  4. علی آقا هم دچار سکته شده است. او هر آنچه را که دیگران می‌ گویند به خوبی می‌ فهمد و می‌ تواند با جملات کامل حرف بزند. مشکل این است که گفتار ایشان نا واضح است و به سختی می‌ توان او را فهمید.
23 اکتبر 2019
فرهاد پاریاو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *